Ako na správne zapojenie

Pri väčšine našich svetelných systémov nedodávame automaticky zdroj. Profesionálne systémy Easy FIX a Eco FIX, aj rad pre domáce použitie Hobby Line, umožňujú jednotlivé komponenty predlžovať alebo rôzne prepájať. Z jednej zásuvky tak môžete osvetliť dom, stromy, pergolu, garáž či akékoľvek ďalšie miesta a zdroj Vám stačí iba jeden. Naši zákazníci často každý rok rozširujú svoje inštalácie a ďalší zdroj už väčšinou nepotrebujú.

 

 

Každý konektor je iný, ale i tak k sebe výborne pasujú

 

Každý prvok svetelného systému má na začiatku aj na konci skrutkovací konektor, jeden označujeme ako samčí a druhý samičí. Pomocou týchto konektorov zapojíte zdroj alebo osvetlenie prepojíte s ďalšími svetelnými konponentmi. Vždy jeden z konektorov má na sebe prevlečnú skrutkovaciu maticu, ktorá celý spoj zaistí. Pri každom produkte sú v balení vždy aj gumové zmršťovacie bužírky pre maximálne zabránenie vniknutiu vody. Bužírku fénom alebo teplovzdušnou pištoľou zatavíte cez zaskrutkovaný spoj. Ničoho sa nemusíte obávať, nemusíte byť technicky zdatní, aby ste všetko hravo zvládli.

 

EASY FIX

Profesionálny svetelný systém Easy FIX na svoju prevádzku potrebuje 230V. Aby všetko správne fungovalo, musí mať zdroj tzv. AC/DC mostík, čiže usmerňovač. V AC/DC mostíku prebieha zmena striedavého prúdu na jednosmerný prúd, ktorý vyžadujú LED k správnemu fungovaniu. V našej ponuke nájdete 2 typy zdrojov. Prvý typ zdrojového kábla, s neoddeliteľným AC/DC mostíkom, je vhodný pre zapojenie v jednej línii, teda do maximálnej možnej dĺžky svetelného systému. Napríklad pri svetelných reťaziach je to až 200 metrov.

V prípade že plánujete väčší projekt alebo Vám nestačí maximálne možné zapojenie na 1 zdroj, budete potrebovať zdrojový kábel s oddeliteľným AC/DC mostíkom. Ten využijete práve pri zložitejších prepojeniach, keď pomocou rozbočovačov a samostatných mostíkov vytvoríte ďalšiu vetvu svetelnej inštalácie.

 

Bohaté príslušenstvo predlžovacích káblov, T rozbočovačov a samostatných mostíkov, ktoré ponúkame v čiernej a bielej farbe kábla, uľahčuje zapojenie. Takže aj montáž zložitejších prepojení je veľmi jednoduchá.

 

Ukážka prepojenia

 

 


 


Stupeň ochrany alebo IP

V roku 2019 sme inovovali náš rad profesionálnych svetelných systémov a začali sme používať konektry s krytím IP67. Kvôli vyššiemu stupňu ochrany sú konektory systému Easy FIX prispôsobené trochu inak, než tie pôvodné s IP44, preto ich nie je možné vzájomne prepojiť. Oba rady sú však plne prispôsobené na vonkajšie použitie. Ak už máte doma niektoré z našich svetelných reťazí alebo kvapľov Easy FIX a potrebujete dokúpiť ďalšie kusy na doplnenie výzdoby, nemusíte sa ničoho obávať. Pre vzájomné prepojenie konektorov s rozdielnym IP máme v našom sortimente redukcie.

Redukcia je vlastne krátky čierny alebo biely kábel s konektorom IP44 na jednej strane a konektorom IP67 na strane druhej. Pre voľbu správnej redukcie je treba postupovať vždy v smere prúdu, teda od zdroja.

Príklady použitia redukcie

Pokiaľ potrebujeme napojiť na existujúci systém s IP44 novo zakúpenú reťaz s IP67, použijeme redukciu z IP44 na IP67.

Naopak ak budeme na novo zakúpený zdrojový kábel s IP67 napájať svetelný systém EasyFIX s IP44, ktorý máme už nejaký čas doma, použijeme redukciu z IP67 na IP44.

 

ECO FIX 

Ďalší z nášho radu profesionálnych svetelných systémov je Eco FIX. Tento produktový rad je vhodný pre vonkajšie aj vnútorné použitie a je tu kladený veľký dôraz na estetiku. Káble sú priehľadné a pri niektorých svetelných reťaziach sú použité menšie aj väčšie kryštály, ktoré vďaka lomu svetla pôsobia krásne aj cez deň, kedy dekorácia nesvieti. Najčastejšie sú tieto svetelné prvky používané práve na výrobu svetelných 2D alebo 3D dekorácií.

 

HOBBY LINE

Hobby Line predstavuje rad svetelných prvkov vhodných na domáce použitie, a to vonku aj vo vnútri. Tenký transparentný alebo tmavo zelený kábel a drobné LED sú hlavnými znakmi tohto systému. Vďaka nízkej hmotnosti je montáž svetiel jednoduchá a nenáročná na použitie kotviacich prvkov, väčšinou stačí plastové sťahovacie pásky alebo rôzne očká či háčiky.

Konektorové prepájanie jednotlivých segmentov je rovnaké, ako pri rade Easy FIX, konektory svojou farebnosťou a veľkosťou zodpovedajú farbe a konštrukcii kábla.

Systém Hobby Line je nízkonapäťový, na prevádzku potrebuje transformátor, ktorý prevádza 230V na nízke napätie. Transformátor je u tohto radu súčasťou zdroja a vyberať môžete z niekoľkých druhov. 6V pre základné zapojenie a 12V pre väčšie inštalácie, s možnosťou animácií aj bez. Transformátor bez animácií jednoducho zapojíte do zásuvky a svetelný systém naň napojený sa rozsvieti. Pri transformátore s animáciami máte možnosť vybrať si stlačením tlačidla z niekoľkých prednastavených funkcií, ako je napríklad stmievanie, rôzne druhy blikania, postupné rozsvätenie a pod.

V tomto rade okrem svetelných reťazí vhodných pre vianočné stromčeky nájdete aj kvaple, svetelné záclony a závesy ideálne na osvetlenie okien.